U zimsko doba moguće su prognoze o prodoru hladnog zraka koji može biti rizičan po zdravlje, a posebno kod nekih osjetljivih skupina ljudi (kronični bolesnici, osobe starije dobi, terenski radnici, beskućnici). Izlaganje niskim temperaturama u hladno zimsko doba može uzrokovati štetne posljedice po zdravlje te dovesti do nastanka ozljeda (ozeblina, promrzlina, smrzotina) i opće pothlađenosti tijela (hipotermija), što može dovesti i do smrtnog ishoda. Kako bi se zaštitili od hladnoće, pridržavajte se sljedećih preporuka:
• Pratite vremensku prognozu i upozorenja o hladnoći, niskim temperaturama i nepovoljnim vremenskim prilikama te izbjegavajte izlazak, ako to nije prijeko potrebno.
• Odjenite više slojeva tople odjeće, po mogućnosti od materijala koji zadržavaju toplinu (vuna, polipropilen, svila). Vanjski dio odjeće (kaput, jakna) treba biti nepropustan za vjetar i vlagu. Glavu zaštitite kapom koja prekriva oba uha, a ruke zaštite rukavicama. Usta je dobro prekriti šalom zbog sprečavanja udisanja hladnog zraka (posebno važno za bolesnike s bolestima srca i dišnih putova). Izuzetno je važna topla, udobna zimska obuća otporna na vlagu.
• Osobama koje boluju od kroničnih bolesti, posebno kardiovaskularnog i respiratornog sustava, preporučuje se izbjegavanje izlaganja hladnoći i niskim temperaturama u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima.
• U slučaju ledene kiše, smrzavanja ili snijega na tlu, budite oprezni zbog klizavih pločnika i kolnika te povećane mogućnosti pada i prijeloma kosti.
• Kod niskih temperatura izbjegavajte teže fizičke poslove na otvorenom prostoru i sve aktivnosti koje uzrokuju ubrzano disanje.
• Pomozite obitelji, prijateljima i susjedima koji većinu vremena provode sami.
• Nemojte zanemarivati osjećaj hladnoće i drhtavicu koji upozoravaju na potrebu utopljivanja i prekid boravka na hladnoći.
• U slučaju da se kod osoba koje duže borave na otvorenom (izletnici, planinari, vojnici) pojave početni simptomi pothlađivanja ili ozeblina (trnjenje i gubitak osjeta prstiju, blijeda kožu, ponekad i bol), treba odmah potražiti zagrijani prostor, skinuti joj vlažnu odjeću i pothlađenu osobu postepeno utopljivati zamatanjem u deke, ali ju se nikako ne smije izlagati direktnom izvoru topline. Preporučeno je davati tople bezalkoholne napitke (čaj, juha) i potražiti stručnu medicinsku pomoć ili nazvati:
Hitna medicinska služba – 194
ili
Jedinstveni broj za hitne službe – 112
Preporučene mjere zaštite zdravlja starijih osoba zbog hladnoće i niskih temperatura zraka možete pronaći na mrežnim stranicama Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ (http://www.stampar.hr/hr/preporucene-mjere-zastite-zdravlja-starijih-osoba-zbog-hladnoceniskih-temperatura-zraka-u-sezoni).
Izvor: HCK
No account found, Please enter the account ID available in the dashboard