Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Zajedno za društvo jednakih mogućnosti
Gradsko društvo Crvenog križa Osijek nositelj je projekta „Zajedno za društvo jednakih mogućnosti“ u vrijednosti od 5.065.949,00 kuna koji je odobren od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku u sklopu Fonda europske pomoći za najpotrebitije (FEAD). Razdoblje provedbe projekta je jedna godina, od 29. lipnja 2018. do 28. lipnja 2019. godine.
Uz nositelja na projektu sudjeluje još 7 partnerskih društava Crvenog križa (ODCK Darda, GDCK Donji Miholjac, GDCK Đakovo, GDCK Našice, GDCK Orahovica, GDCK Pakrac i GDCK Požega) koji će direktno provoditi aktivnosti projekta na području koje obuhvaća Osječko-baranjsku, Požeško-slavonsku i Virovitičko-podravsku županiju. Temeljni cilj projekta je podjelom paketa hrane i higijenskih potrepština pomoći siromašnim osobama ili osobama u riziku od siromaštva.
Korisnici obuhvaćeni projektom podijeljeni su u dvije kategorije sa sljedećim pravom prvenstva:
- Samci i kućanstva primatelji zajamčene minimalne naknade kojima je pravo utvrđeno rješenjem nadležnog Centra za socijalnu skrb.
- Samci i kućanstva s raspoloživim ekvivalentnim dohotkom ispod praga rizika od siromaštva sukladno Anketi o dohotku stanovništva 2016. godine Državnog zavoda za statistiku objavljenoj u rujnu 2017. godine.
Korisnici projekta podijeljeni su u dvije dobne skupine: 0-3 godine i 4 i više godina, te su i paketi prilagođeni njihovim potrebama. Podjelom paketa hrane obuhvatiti će se 7.491 korisnika kojima će se paketi hrane dijeliti 3 puta u godini dana, dok će podjelom higijenskih paketa biti obuhvaćeno 8.942 korisnika kroz jednokratnu podjelu.
Također, projektom je predviđena podjela školske opreme za 1.380 osnovnoškolaca.
Kroz projekt će se pokrenuti i kampanje za podizanje svijesti građana o doniranju hrane i sprječavanju bacanja hrane u svrhu prikupljanja dodatnih 1000 paketa za najugroženije među korisnicima.
Popratne aktivnosti obuhvaćene projektom uključuju edukacije korisnika o upravljanju kućnim budžetom, predavanja o zdravoj prehrani, radionice kuhanja, edukaciju djece osnovnoškolskog uzrasta o zdravoj prehrani, akcije mjerenja tlaka i šećera, te računalne analize sastava tijela koje će korisnicima omogućiti praćenje rizičnih zdravstvenih čimbenika.